יקב קסטל

יקבים ישראלים

יקב קסטל

ברוכים הבאים לסדרת כתבות חדשה על יקבים ישראלים!
האהבה שלי ליין התחילה במסעדת "סינטה בר" בחיפה בה עבדתי. חלק מהעבודה היה היכרות עם עולם היין שידוע שהולך יד ביד עם אוכל, ובכל מסעדה שמכבדת את עצמה תמצאו תפריט יין עשיר שלרוב מותאם לתפריט האוכל. ככל שעברנו יותר סדנאות והסברים על יין ועל יקבים ישראלים, התחלתי לאהוב יותר ויותר ללמוד על העולם הגדול הזה שנקרא עולם היין. בתכלס, רובנו נהנים מיין גם בלי לדעת מה הבציר שלו, מאיזה סוגי ענבים הוא הופק, על איזה סוג אדמה הכרמים נשתלו וכו'.

אחד הדברים האהובים עלי הוא ביקור ביקבים ישראלים ולשם כך נוצרה סדרת הכתבות הזו! הרבה יקבים בארץ פועלים בשבת ככה שסגרתי לכם פינה אם אתם מחפשים מה לעשות בשבת, ולרוב שאר היקבים שאינם עובדים בשבת עובדים בימי שישי בבוקר ואף מפיקים אירועי טעימות יין ואוכל בימי שישי או חמישי, במיוחד בשביל מי שלא רוצה להגיע בשבת.

והפעם, יקב קסטל הותיק הנמצא דקות ספורות מירושלים בין הרים וכרמים.

אל יקב קסטל רציתי להגיע מאז ששתיתי שלוק ראשון מבקבוק יין שלהם לפני הרבה שנים, שאני בכלל לא זוכרת איזה מהם הוא היה. היקב נמצא קרוב מאוד לירושלים ובתור חיפאית שלא חוצה את גבול תל אביב (מקסימום נתב"ג), ידעתי שברגע שיזדמן לנו להגיע לירושלים – יקב קסטל יהיה העצירה ראשונה בדרך! ובאמת בדצמבר 2019 לכבוד יום ההולדת של לירן נסענו ללילה בירושלים במלון וילה בראון ולפני העליות של ירושלים עצרנו ביקב קסטל, בדיוק בזמן לפני שהתחיל מבול.

הגענו ליקב בסביבות השעה 12 (השעה שבה קבעתי את הסיור מראש) פגשנו את נועה המדריכה שלנו ואת שאר השותפים שלנו לסיור (שבהמשך היום ואחרי כמה כוסות יין כבר הפכנו כולנו לחברים – היי לכם!!). את הסיור התחלנו מול הנוף המהמם של היקב – הרי ירושלים וכמה מחלקות כרמים השייכות ליקב. לאחר מכן עברנו להאנגר גדול בו נמצאים מיכלי ענק המסוגלים להכיל 12 אלף (!!!!) ליטר של יין (חשוב לי להדגיש – בקבוק סטנדרטי של יין מכיל 750 מ"ל) לאחר סינון קפדני של הענבים המגיעים מהכרמים. 

קיבלנו הסבר מפורט ומקצועי על תהליכי ייצור היין ביקב מהרגע שמגיעים אשכולות הענבים מהכרם ועד לרגע שמבקבקים ושמים תוויות על כל בקבוק, לכל שאלה ששאלנו הייתה תשובה עניינית, כמו למשל מה קורה לענבים שלא עומדים בדרישות של היקב או מה עושים עם קליפות הענבים והגרעינים שנשארים בתחתית המיכלים?

לאחר מכן עברנו למרתף בו נמצאות חביות עץ, נירוסטה ובטון, אשר מכילות בתוכן יין שעובר תהליך יישון קפדני במיוחד. חלק מהיינות ביקב עוברים יישון בכמה סוגים של חביות לפני שהם מגיעים לבקבוק. המרתף מכיל בתוכו למעלה מ55 סוגי יינות שונים – אדומים, לבנים וגם רוזה שנחטף מהר מאוד. נועה המדריכה שלנו הסבירה לנו שבשנים האחרונות יש מגמה של שינוי בסוגי היין שהישראלים שותים – יותר ויותר אנשים מתחברים ליינות לבנים ורוזה מאשר ליינות אדומים, מגמה די ברורה במדינה חמה כמו שלנו לא?

ביקב קסטל הייתה הפעם הראשונה ששמעתי על חביות מבטון ליישון יין. היתרון הגדול של חביות בטון הוא שהן אינן משפיעות על הטעם של היין, שלא כמו חביות עץ אשר טעמן נספג ביין ומשפיע על הארומות שלו ועל הטעם שלו בצורה ניכרת.  שיטת יישון בחביות בטון היא שיטה שהייתה נהוגה בשנות השבעים, וביקב משתמשים בה לייצור יין LA VIE האדום.

הכל התחיל כמעט במקרה. אלי בן זקן, יליד אלכסנדריה, עלה לארץ עם משפחתו, בשנות ה- 70 ממילאנו. עם מעט הכסף שהיה בידו הוא קנה נחלה במושב ליד ירושלים ורצה להגשים חלום; להיות חקלאי בארץ ישראל. אלי בנה לול ונטע בוסתן של פירות שונים. הכרם הראשון ניטע בשנת 1988, בסמוך לבית המשפחה וליקב, על פי המסורת הצרפתית הנהוגה בבורדו – בצפיפות רבה ובגובה נמוך. ארבע שנים לאחר מכן נקראו המשפחה והחברים לבציר הראשון. בציר זה יושן משך שנתיים בשתי חביות עץ אלון שייבא אלי בעצמו מצרפת. באביב 1995 מושקים 600 בקבוקים ראשונים, ואלי נותן ליין את השם "גראנד וין". החברים התלהבו אולם אלי לא היה בטוח עדיין בטיב היין. בעזרת העיתונאית דליה פן-לרנר נשלח בקבוק אחד למנהלת בית המכירות סות'ביס שבלונדון. התגובה הנלהבת שנשלחה בחזרה, שכנעה את אלי לטעת עוד גפנים ולפתח את היקב. השם 'קסטל' ניתן לו על שם המצודה הצלבנית הנמצאת בסמוך.

ואז בשעה טובה הגענו לשלב שכל אחד מחכה כשהוא מגיע ליקב – שלב הטעימות! טעמנו חמישה סוגים מיינות היקב, בליווי גבינות, קרקרים מצוינים ולחם, וכמובן הסבר מפורט ומקצועי על כל יין ויין, עד לשלב שכבר היינו שיכורים מידי בשביל לשאול שאלות או בכלל להקשיב. לצערי לא טעמנו את הרוזה כי פשוט אזלו כל הבקבוקים! אבל טעמנו 3 סוגים של יינות אדומים ו-2 סוגים של יינות לבנים. כולם היו מצוינים, בתור אחת שלא מתחברת מאוד ליינות לבנים – גם הם היו לי מאוד טעימים! יקב קסטל מייצר למעלה מ-300 אלף בקבוקי יין בשנה הנמכרים בחנויות אלכוהול נבחרות ובמסעדות, ועכשיו יש גם לנו אחד בבית. 

– יינות יקב קסטל שטעמנו –

הדגש ביקב הוא כמובן על היין ולכן היקב אינו מגיש אוכל למעט גבינות ולחם בשלב טעימות היין. כדי לחוות את היקב תוכלו להתקשר למספר 02-5358555 ולתאם סיור ביקב במרכז המבקרים. עלות הסיור הנה 130 ש"ח לאדם והסיור כולל את כל מה שקראתם עד כה. הביקורים ביקב הם בתיאום מראש בלבד בימי ראשון עד חמישי משעה 10:00 ועד 16:00, ובימי שישי משעה 10:00 ועד 13:00. היקב כשר ולכן אינו פועל בשבת.

יקב קסטל - יקבים ישראלים

אתר היקב : www.castel.co.il

יקב קסטל - יקבים ישראלים
יקב קסטל - יקבים ישראלים
מכירים מישהו שמגיע לירושלים בקרוב וחייב לבקר ביקב הזה? שלחו לו את הפוסט!
כבר ביקרתם ביקב קסטל? שתפו אותי בחוויות שלכם בתגובות!

sharing is caring!
liked this post? you can share it on social media

It's so nice to have you here!

sign up to the blog's newletter and get alerts on new posts and news! no spamming, only the good stuff