יקב בגרביטציה – יקב קיטרון

יקב בגרביטציה – יקב קיטרון

יקבים ישראלים

יקב קיטרון

ברוכים הבאים לסדרת כתבות על יקבים ישראלים!
האהבה שלי ליין התחילה במסעדת "סינטה בר" בחיפה בה עבדתי. חלק מהעבודה היה היכרות עם עולם היין שידוע שהולך יד ביד עם אוכל, ובכל מסעדה שמכבדת את עצמה תמצאו תפריט יין עשיר שלרוב מותאם לתפריט האוכל. ככל שעברנו יותר סדנאות והסברים על יין ועל יקבים ישראלים, התחלתי לאהוב יותר ויותר ללמוד על העולם הגדול הזה שנקרא עולם היין. בתכלס, רובנו נהנים מיין גם בלי לדעת מה הבציר שלו, מאיזה סוגי ענבים הוא הופק, על איזה סוג אדמה הכרמים נשתלו וכו'.

אחד הדברים האהובים עלי הוא ביקור ביקבים ישראלים ולשם כך נוצרה סדרת הכתבות הזו! הרבה יקבים בארץ פועלים בשבת ככה שסגרתי לכם פינה אם אתם מחפשים מה לעשות בשבת, ולרוב שאר היקבים שאינם עובדים בשבת עובדים בימי שישי בבוקר ואף מפיקים אירועי טעימות יין ואוכל בימי שישי או חמישי, במיוחד בשביל מי שלא רוצה להגיע בשבת.

והפעם, יקב קיטרון, הנמצא בישוב הושעיה.

יקב קיטרון הוא יקב ייחודי מסוגו בארץ ובין הבודדים מסוגו בעולם. היקב פועל בשיטת גרביטציה, כן כן כוח המשיכה שפועל על כולנו, עושה לא רע ואפילו מצוין ליין. כך התגלה בחפירות אריכולוגיות ומתוך חקירה שנעשה סביב גתות שנמצאו באיזור שכולן היו במפלסים שונים ובעצם נעזרו בכוח המשיכה כדי לייצר יין. ככה בדיוק עובד יקב קיטרון. אז בואו נכיר אותו מקרוב

על יקב קיטרון

יקב קיטרון הוקם בשנת 2006 בישוב הקהילתי הושעיה בגליל התחתון. היקב הוקם על ידי משפחת ביטון ובפרט על ידי אב המשפחה והיינן – מאיר ביטון. היקב נפתח כאשר אל מול עיני המשפחה שני ערכים עיקריים – להפיק את היין הכי טוב שאפשר קודם כל, ושנית כל לשמור על המורשת. בבניית היקב הושקעה מחשבה רבה ותכנון קפדני על מנת להיעזר כאמור בכוח המשיכה לטובת ייצור היין.

היקב בנוי בעצם בארבעה מפלסים המותאמים לתהליכי ייצור היין, מרגע הגעתם של הענבים מהכרם ועד ביקבוק הבקבוקים – היין לא עובר שום שינוע שאינו נסמך על כוח המשיכה, זאת על מנת להגיע ליוכלת של ייצור יין תוך שמירה על האורגניות והטבעיות המקסימלית בייצור היין.

שיטת הייצור ביקב קטרון (הגרביטציה כמובן) דוגלת בהתערבות מינימלית של בני האדם וניצול מקסימלי של כוחות הטבע. שיטה זו מאפשרת ליין לעבור את התהליכים הטבעיים עליו לעבור ללא פגיעה בענב או בחרצן מתוך הבנה של האמירה הידועה "יין השוקט על שמריו", כדי ליצור את היין המדויק והטהור ביותר. היין זורם מקומה לקומה ללא שימוש במשאבות.

מרכז המבקרים של היקב מרשים ביותר, גדול, מרווח, עם איזור ישיבה פנימי וחיצוני. כל המבנה עוצב על ידי חברה אמריקאית אשר מעבר לעובדה שהיא מתמחה בתכנון יקבים העובדים בשיטת גרביטציה, העיצוב של היקב כולו עםע ץ כבד, המון תחושה של חיבור לטבע וקצת אווירה אמריקאית-טקסנית.

במהלך הסיור ביקב קיבלנו הסבר מפורט על כל התליך הייצור, על שיטת הייצור כמובן ועברנו כמעט בכל הקומות בהן קורים התהליכים הקסומים של הפקת היין. אחד המקומות הייחודיים הוא מרתף היינות בו נחשפתי בפעם הראשונה לפקקי הזכוכית הייחודיים שייצר יינן היקב, מאיר ביטון, אשר מסייעים המון בתהליך היישון של היין. ואם כבר דיברנו על יישון – כל היינות של היקב עוברים זמן מסוים בחבית וזמן יישון מינימלי. במרתף החביות קיימת מערכת מיזוג אוויר אשר פועלת באופן אוטומטי כאשר היא מזהה שהטמפרטורה בחדר אינה אידיאלית (17 מעלות) עבור יישון היין. הושקעה המון מחשבה בהקמת היקב ובכל פרמטר לטובת ייצור היין בדרך המיטבית ביותר.

שלב הטעימות כלל 4 סוגי יינות – שניים אדומים ושניים לבנים. את השרדונה שטעמנו קיבלנו ישירות מהמיכל מה שמשפיע מאוד על הטעם של היין. פלטת הגבינות שקיבלנו הייתה די עשירה ומגוונת אבל פחות התחברו לי הגבינות החריפות והפלפלים החריפים לטעימת היין. באתר היקב מפורטים כל סוגי האירוח האפשריים ואני ממליצה לוודא מראש את פעילות היקב בתקופת הקורונה. מעבר לאירוח ביקב, ניתן לקיים אירועים וחתונות – פרטים נוספים כמובן מול היקב.

 

צמוד ליקב ישנו מתחם אירוח גדול שלצערי לא הספקנו לראות, עברו ליד מזקקת הברנדי של היקב וליד אורוות הסוסים. יש הרבה מה לראות ביקב ומה לתכנן לקראת הביקור הבא שלכן. דברים רבים משתנים מרגע  לרגע בגלל הקורונה ולכן שוב אמליץ לצלצל מראש ליקב ולתאם הגעה.

היקב כשר ולכן סגור בשבת.

ביקרת ביקב קיטרון? מתכננת לבקר? תייגי אותי באינסטגרם שאוכל לשתף אותך בסטורי שלי

כתיבת תגובה