יקב לוריא

יקבים ישראלים

יקב לוריא

ברוכים הבאים לסדרת כתבות חדשה על יקבים ישראלים!
האהבה שלי ליין התחילה במסעדת "סינטה בר" בחיפה בה עבדתי. חלק מהעבודה היה היכרות עם עולם היין שידוע שהולך יד ביד עם אוכל, ובכל מסעדה שמכבדת את עצמה תמצאו תפריט יין עשיר שלרוב מותאם לתפריט האוכל. ככל שעברנו יותר סדנאות והסברים על יין ועל יקבים ישראלים, התחלתי לאהוב יותר ויותר ללמוד על העולם הגדול הזה שנקרא עולם היין. בתכלס, רובנו נהנים מיין גם בלי לדעת מה הבציר שלו, מאיזה סוגי ענבים הוא הופק, על איזה סוג אדמה הכרמים נשתלו וכו'.

אחד הדברים האהובים עלי הוא ביקור ביקבים ישראלים ולשם כך נוצרה סדרת הכתבות הזו! הרבה יקבים בארץ פועלים בשבת ככה שסגרתי לכם פינה אם אתם מחפשים מה לעשות בשבת, ולרוב שאר היקבים שאינם עובדים בשבת עובדים בימי שישי בבוקר ואף מפיקים אירועי טעימות יין ואוכל בימי שישי או חמישי, במיוחד בשביל מי שלא רוצה להגיע בשבת.

והפעם, יקב לוריא, הנמצא בספסופה בגליל.

הביקור ביקב לוריא היה לא רגיל. הוא היה סיומת מושלמת ליום בו ביקרנו ביקב אדיר וביקב בן זמרה. אני מכירה את יקב לוריא עוד מהימים שעבדתי בסינטה בר בחיפה בתור מנהלת בר, הייתי בין היתר אחראית על חלק מההזמנות ומהדרכות היין לצוות ויצא לי כמובן להכיר את היין של יקב לוריא שהיה נמכר המון במסעדה, אפילו את המספר של היינן היה לי ובכלל לא ידעתי. עד שפגשתי אותו בביקור שלנו ביקב ופשוט נדהמתי להכיר את משפחת סיידא המדהימה שעושה פשוט קסמים עם יין.

יקב לוריא הוקם רשמית בשנת 2006 אבל הכרמים של יוסף סיידא הם מהמוכרים בארץ ועד פתיחת היקב, משפחת סיידא הייתה מוכרת את הענבים המשובחים מהכרמים ליקבים רבים בארץ שרצו להפיק יין איכותי מהענבים הטובים ביותר.

יוסף סיידא, אב המשפחה, חקלאי ותיק ממשפחת חקלאים מתוניס, גידל מטעי פירות במשך שנים ארוכות אבל הרגיש שעל מנת לממש את הייעוד של הקרקע עליו לטעת בה כרמי יין. יוסף בחר את זני הענבים המתאימים ביותר לכרמיו ולאדמה הייחודית שנמצאת באיזור הכרמים והוא עד היום מקדיש את מלוא עמלו כדי למצות את המיטב מהאיזור.

האהבה לחקלאות וליין לא נעצרה אצל יוסף אלא עברה גם לבנו גידי. גידי סיידא, היום היינן של יקב לוריא, הגה את רעיון היקב – אם יש בבעלות המשפחה כרמים וגפנים כל כך משובחות שכולם מכירים ורוצים לעצמם, למה לא לייצר בעצמנו את היין הטוב ביותר? אז עם שחרורו מהצבא גידי החל לעבוד על הקמת היקב ומיתוגו כיקב שמפיק יין מהכרמים של יוסף סיידא. בבציר הראשון של היקב נעשו רק 6,00 בקבוקים. הם נמכרו מהר מאוד. היום, שנת 2020, 14 שנים לאחר מכן יקב לוריא מוכר למעלה מ100,000 בקבוקים בשנה. 

הגענו ליקב ממש לקראת הערב וכבר עכשיו אני אגיד שהסיפור לא יכול להיות מלא בלי שתראו את הסרטונים המלאים מהביקור בהיילייטס של יקב לוריא אצלי באינסטגרם  הביקור שלנו ביקב נפתח בטעימות יין עם גידי, טעימות יין שנמזג ישר מהמיכלים לכוס יין. גידי הסביר לנו על השינוי שהיין עוד יעבור עד שייכנס לבקבוק, על העבודה כל בציר מחדש להפיק את הרוזה המשובח ביותר (בשנים האחרונות הביקוש בארץ לרוזה עלה בצורה מטורפת, והרוזה של לוריא הוא בין הטובים ביותר!).

היקב עצמו (חדר המיכלים, חדר החביות ואיפה שכל הקסם קורה) ומרכז המבקרים נמצאים בשני מקומות שונים, שניהם אמנם בספסופה אבל הם לא צמודים. מרכז המבקרים נמצא סמוך למתחם האירוח הראשון של היקב "אחוזת מרים" המונה כשבעה צימרים קלאסיים, מפנקים ומאובזרים, כל צימר ג'קוזי ולכל המתחם בריכה משותפת ולא מעט "פסיליטיז" שכוללים בתוכם גם יין. כל המידע על אחוזת מרים נמצא כאן.

אבל זה לא נגמר. ליקב לוריא מתחם אירוח נוסף בסגנון מודרני הנקרא "הקצה". שלושה צימרים בעיצוב מודרני, לכל צימר ג'קוזי ונוף הפונה לחלק שונה באיזור ספסופה. לשלושת הצימרים חצר משותפת ומרווחת עם בריכה מחוממת. אופציה מדהימה למשפחה או לשלושה זוגות שרוצים לצאת לחופשה בצפון ביחד. כל המידע על סוויטות "הקצה" נמצא כאן .

מרכז המבקרים של היקב כאמור נמצא סמוך לאחוזת מרים. מרכז המבקרים כולל שטח חיצוני ופנימי בו ניתן לשבת ולהנות מהיין של יקב לוריא, ניתן להגיע לטעימות מודרכות בליווי גבינות וירקות. קיימות אופציות מגוונות לביקורים במרכז המבקרים וניתן לתאם סיורים מותאמים אישית. כל המידע מופיע כאן 

ונחזור ליום שלנו. גידי הפתיע אותנו ולקח אותנו לתצפית מטורפת בתוך הכרמים על הכרמים. פתחנו בתצפית שיראז 2016, שמענו ממקור ראשון את סיפור ההקמה של היקב, את מה שמתוכנן בעתיד. באותה תצפית גידי סיפר לנו על חבר מהיחידה שנפטר ולמה האנדרטה לזכרו נמצאת בנקודה הזו. ישבנו ופשוט נהנינו מהחוויה המדהימה הזו של לשתות יין מצוין, עם היינן המדהים שאחראי על היין הזה, מול דונמים של כרמים מול השקיעה. פשוט חלום.

הביקור בכרמים מתאפשר רק בתיאום מראש ורק לאורחים של מתחמי האירוח של היקב.

מהכרמים עברנו עם גידי למרכז המבקרים ואני לא יודעת מתי הפעם האחרונה שעשיתן טעימות יין ושמעתן הסברים מהיינן – זו חוויה מדהימה ומעשירה כל כך. טעמנו ושמענו הסברים על כל כך הרבה יינות, על השרקיה 2015 שנולד בגלל הרוחות המזרחיות החמות שהיו באותה שנה אשר גרמו להבשלות מהירות של הענבים שהעניקו את השם ליין – שרקיה זה שם של רוח מזרחית חזקה וזה גם "מזרחית" בערבית. זה אחד מהיינות המתוקים האהובים עלי!

הביקור ביקב לוריא לחלוטין השאיר לי טעם של עוד. בימים אלה בעקבות הקורונה הביקורים במרכז המבקרים מתנהלים במתכונת שונה ואני ממליצה לברר עם היקב, בנוסף ממש לאחרונה השיקו ביקב לוריא את מארז הפיקניק שמפורט בתמונה למטה מהאינסטגרם של היקב. בלי שהתנסיתי במארז – אני ממליצה עליו בחום!

יקב לוריא כשר ולכן סגור בשבת.

אתר היקב : https://lueriawinery.com

It's so nice to have you here!

sign up to the blog's newletter and get alerts on new posts and news! no spamming, only the good stuff