יקב פלטר

יקבים ישראלים

יקב פלטר

ברוכים הבאים לסדרת כתבות חדשה על יקבים ישראלים!
האהבה שלי ליין התחילה במסעדת "סינטה בר" בחיפה בה עבדתי. חלק מהעבודה היה היכרות עם עולם היין שידוע שהולך יד ביד עם אוכל, ובכל מסעדה שמכבדת את עצמה תמצאו תפריט יין עשיר שלרוב מותאם לתפריט האוכל. ככל שעברנו יותר סדנאות והסברים על יין ועל יקבים ישראלים, התחלתי לאהוב יותר ויותר ללמוד על העולם הגדול הזה שנקרא עולם היין. בתכלס, רובנו נהנים מיין גם בלי לדעת מה הבציר שלו, מאיזה סוגי ענבים הוא הופק, על איזה סוג אדמה הכרמים נשתלו וכו'.

אחד הדברים האהובים עלי הוא ביקור ביקבים ישראלים ולשם כך נוצרה סדרת הכתבות הזו! הרבה יקבים בארץ פועלים בשבת ככה שסגרתי לכם פינה אם אתם מחפשים מה לעשות בשבת, ולרוב שאר היקבים שאינם עובדים בשבת עובדים בימי שישי בבוקר ואף מפיקים אירועי טעימות יין ואוכל בימי שישי או חמישי, במיוחד בשביל מי שלא רוצה להגיע בשבת.

והפעם, יקב פלטר, הנמצא בעין זיוון.

כמות ההמלצות שקיבלתי להגיע ליקב פלטר היא באמת מטורפת, והאמת שבצדק רב. יקב פלטר הוא לא יקב סטנדרטי בעיקר כי תוכלו למצוא כאן משהו לשתות גם אם אתם פחות מתחברים ליין, או מעדיפים יין כשר, או בכלל מעדיפים ג'ין או ברנדי או ערק. ביקב פלטר תמצאו כל מה שאתם מצפים מיקב ויותר, באמצע השבוע או בסופ"ש. בקיצור – שווה להישאר לקרוא.

יקב פלטר
יקב פלטר

על יקב פלטר

היקב הוקם בשנת 2001 על ידי טל וניר פלטר שלקחו על עצמם להביא בשורת יין חדשה לישראל – יין איכות במחיר נגיד עם סדרת דגל ייחודית. לאחר שטל חזר מאוסטרליה מלימודי ייננות וגידול גפנים, חבר אליו ניר שלקח תחת ניהולו את המיתוג, השיווק והמכירות ויחד עם הקימו את היקב והתחילו להפיץ את הבשורה.

העובדה שענבי היקב מגיעים מאחת הנקודות הגבוהות בישראל – בגובה של קילומטר מעל פנים הים – מעניקה להם יתרונות רבים. בזכות תנאי אקלים ותנאי קרקע אידיאלים להבשלה איטית אשר מעניקה טעמים עזים ואיכות פרי גבוהה.

יקב פלטר
יקב פלטר

בשנת 2012 הקימו טל וניר את יקב מטר – מותג יין נוסף שהתפתח כחלק מהצמיחה הטבעית של פלטר עם הרצון לייצר יינות כשרים, לרענן את היצירה, להרחיב את העשייה וקהל הלקוחות.

ואם חשבתם שיקב פלטר ויקב מטר הספיקו לטל וניר, אז טעיתם. בשנת 2013 השניים הקימו יחד עם מומחי האלכוהול יוסי בוזנח וטל חוטינר את מזקקת פלטר – מזקקת בוטיק מהראשונות בארץ. השאיפה במזקקת פלטר היא ליצור אלכוהול של העולם החדש, תוך שימוש בחומרי גלם מקומיים ואיכותיים יחד עם שמירה על הקווים המנחים של עולם האלכוהול המסורתי. אפרט בהמשך על אחת המזקקות היפות שראיתי שהגיעה לארץ אחרי 45 שנים של עבודת בזיקוק קוניאק בצרפת.

החוויה שלי מהיקב

הגענו ליקב ביום שבת ב10:30 בבוקר, לירן בן זוגי, המפלצת שלנו (העונה גם לשם סם), ממש הראשונים עוד לפני שהגיע הלחם. התקבלנו על ידי הצוות המדהים עם קפה, טעימת יין ופרוסת עוגה מדהימה – לא לפספס אותה! אני עד היום מצטערת שלא קניתי הביתה. עברנו סיור קצר ביקב עקקב הגבלות הקורונה, הגענו לחדר החביות, במזקקה ובחדר הקירור של הבקבוקים שאליו נכנסתי בתחילת הביקור וקלטתי את מדפי הג'ין שפשוט עשו לי את הסופ"ש.

לאחר שהגיע הלחם קיבלנו פלטת גבינות קטנה והתחלנו את הטעימות, אלה היינות שטעמנו – בלנד של סוביניון בלאן וסמיון מיקב מטר, שרדונה של יקב פלטר המופק מענבי הגדלים בעמק הדש שנמצא ממש בין איזור חיפה למיקום היקב, פינו נואר, ברברה אבל הכי הכי הכי זכור לי לטובה זה הרוזה המדהים של היקב שכמעט תמיד חסר במלאי מרוב שהוא מצוין, אבל אני בתור חובבת ג'ין, מהרגע שגיליתי שהגענו ליקב שיש בו גם מזקקה שמייצרת ג'ין , רק חיכיתי לטעום אותו. הוא היה כל כך טוב שהייתי חייבת לקנות בקבוק אחד הביתה, יחד עם הרוזה כמובן.

המזקקה

למשפחת פלטר יש מסורת ארוכה של זיקוק שמתחילה כבר בשנת 1920 – תקופת היובש בארה"ב. שני האחים בוגרים במשפחה – לו וחי, יצאו למסע מדטרויט ללוס אנג'לס במכונית פורד ובתוכה מזקקה קטנה לייצור אלכוהול ביתי, מכאן המשיכה המסורת. היום, המזקקה הקיימת ביקב פלטר בת 45 שנות ניסיון בזיקוק קוניאק עבור בתי קוניאק מובילים בצרפת. המזקקה נראית כאילו יצאה מסרט של דיסני, יפיפיה ומרשימה ועובדת בשיטת עיבוי אדים אשר מייצרת עיבוי אדים מהיר כך שחומר הגלם המקורי לא מאבד עוד טעמים. הזיקוק במזקקת פלטר נעשה באופן ידני ובכמויות קטנות במטרה לשמור על איכות התוצרים.

מזקקת פלטר מייצרת ג'ין, ג'ין מיושן, ערק, ברנדי ענבים, ברנדי תפוחים וברנדי תמרים ייחודי.

יקב פלטר

לפני הביקור שלכם

לפני שתגיעו ליקב יש לתאם ביקור מראש. בשל הגבלות הקורונה הביקור כולל רק טעימות של יין ותזקיקים, ניתן להזמין פלטת גבינות מגבינות עזים שהיקב מייצר, אך חשוב לדעת שנכון לכתיבת כתבה זו לא נערכים סיורים ביקב. ליקב קיים איזור ישיבה חיצוני מקורה ואיזור ישיבה פנימי ליד מיכלי היין וחדר הבקבוקים. אחת למספר שבועות מתקיימים ביקב ערבי שף מיוחדים. ליקב ניתן להגיע בכל ימות השבוע מראשון ועד שבת כאמור – בתיאום מראש.

It's so nice to have you here!

sign up to the blog's newletter and get alerts on new posts and news! no spamming, only the good stuff