יקב פלם

יקבים ישראלים

ברוכים הבאים לסדרת כתבות על יקבים ישראלים!
האהבה שלי ליין התחילה במסעדת "סינטה בר" בחיפה בה עבדתי. חלק מהעבודה היה היכרות עם עולם היין שידוע שהולך יד ביד עם אוכל, ובכל מסעדה שמכבדת את עצמה תמצאו תפריט יין עשיר שלרוב מותאם לתפריט האוכל. ככל שעברנו יותר סדנאות והסברים על יין ועל יקבים ישראלים, התחלתי לאהוב יותר ויותר ללמוד על העולם הגדול הזה שנקרא עולם היין. בתכלס, רובנו נהנים מיין גם בלי לדעת מה הבציר שלו, מאיזה סוגי ענבים הוא הופק, על איזה סוג אדמה הכרמים נשתלו וכו'.

אחד הדברים האהובים עלי הוא ביקור ביקבים ישראלים ולשם כך נוצרה סדרת הכתבות הזו! הרבה יקבים בארץ פועלים בשבת ככה שסגרתי לכם פינה אם אתם מחפשים מה לעשות בשבת, ולרוב שאר היקבים שאינם עובדים בשבת עובדים בימי שישי בבוקר ואף מפיקים אירועי טעימות יין ואוכל בימי שישי או חמישי, במיוחד בשביל מי שלא רוצה להגיע בשבת.

והפעם, יקב פלם, הנמצא באשתאול בקרבת ירושלים.

אל יקב פלם הגעתי בספטמבר ממש לפני הסגר השני שבא עלינו מקולקל לגמרי, אבל לפחות הספקתי להגיע לאחד היקבים שהכי חיכיתי גם להגיע אליו ושכמות הפעמים שקיבלתי עליו המלצות הייתה אסטרונומית!! כל כך שמחה שהגעתי ליקב פלם כי באמת שהוא אחד היקבים היפים והמוצלחים שביקרתי בהם בשנת 2020

על יקב פלם

יקב פלם הוקם בשנת 1998 על ידי גולן וגלעד פלם ואמם קמי, במטרה לייצר בישראל יין ברמה הבינלאומית הגבוהה ביותר. למימוש החזון הצטרפו כל בני המשפחה וגייסו את ניסיונם וכישרונם. אביהם ישראל, מחלוצי תעשיית היין המקומית, ממנו ספגו את אהבתם ליין וגפן, אחותם הצעירה, אמונה על התקשורת השיווקית

משפחת פלם חיה ונושמת את עולם היין. אבי המשפחה – ישראל פלם, היה היינן הראשי של יקבי כרמל, מראשוני היקבים בארץ. בנו הבכור גולן פלם, כיום היינן של היקב שגם העביר לנו סיור פרטי בו, נולד בדרום אפריקה בארץ הכרמים "סטלנבוש" ושם נחשף לעולם היין. גלעד פלם, היום מנהל היקב ואחיו הצעיר של גולן כמובן גם נכנס לעולם היין. אמם של גולן וגלעד ואשתו של ישראל, קמי פלם, עם הניסיון המקצועי שלה אפשרה את הקמת היקב והתפתחותו. גפן פלם, הבת הקטנה עם השם המתבקש למי שנולדה למשפחה שחיה ונושמת יין, הצטרפה לצוות היקב כצלע היצירתית.

הדגש ביקב פלם הוא על איכות הכרמים. חלק מהכרמים של היקב נמצאים סביבו ולכן הוא מוגדר כיקב ESTATE וחלקם נמצאים בגליל העליון. כל היינות של היקב, שנה אחר שנה, בציר אחר בציר, מופקים מאותם כרמים בדיוק כדי להכיר כמה שיותר את הכרם ולהפיק את היין האיכותי ביותר – תמיד.

החזון בהקמת היקב במיקום שלו, בנראות שלו ובאג'נדה שלו הוא להראות שגם כאן בישראל, במדינה החמה שלנו, אפשר להרגיש טוסקנה. אפשר להרגיש כאן שאנחנו לא פחות ממעצמות היין הטובות והגדולות בעולם, וכשתגיעו ליקב זו בדיוק התחושה שתקבלו.

הביקור שלנו ביקב

הביקור שלנו ביקב היה לא רגיל. יקב פלם לא מאפשר סיורים ביקב ואנחנו זכינו להצצה למרתף החביות, לחדר המיכלים ואפילו לסיום תהליך ברירת הענבים שהגיעו מכרם לא פחות מאשר עם גולן היינן של היקב שתוכלו לראות בתמונה למטה. חודש ספטמבר הוא בדרך כלל סוף הבציר בארץ ואנחנו הגענו ממש באמצע שצוות היקב עבד על מיון הענבים שהגיעו מהכרמים, הצוות בוחר את הענבים המובחרים ביות בעזרת מכשור מתקדם וגם באופן ידני כדי שחלילה לא יגיע ענב שאינו בשל למיכלי התסיסה – דבר שיכול בקלות להרוס את היין.

מחדר המיכלים, גולן לקח אותנו למרתף החביות המדהים של היקב שלא הרבה זוכים לראות. גולן ממש פירט לנו בסבלנות רבה על החביות שהוא בוחר ליינות, על התהליך שכל יין ביקב עובר והיה פשוט תענוג לשמוע הסבר כזה ממנו. בכלל, אני מטורפת על ריח של מרתף חביות – זה הרגע להודות בזה. ממרתף החביות עלינו בחזרה לחצר היקב לטעימות יין וגבינות ולשיחה עם גלעד פלם אבל לא לפני שגולן נתן לנו לטעום מיץ ענבים מענבי קברנה סוביניון – כן כן, לא יין. ממש מיץ של ענבי קברנה סוביניון שהגיעו מהכרמים ונסחטו לפני שהתחילו איזשהו תהליך של תסיסה בדרך להתחלת דרכם עד שיהפכו ליין.

טעימות יין וגבינות

כפי שציינתי, אין אפשרות להגיע ליקב פלם לסיור אלא רק לטעימות יין וגבינות או כמובן להנות מהנוף עם בקבוק יין או כסות לפי בחירתכן מהתפריט. אנחנו טעמנו 4 יינות מתוך מבחר היינות, את הטעימות העבירה לנו תמר המדהימה שהייתה פשוט כל כך מקסימה ועשתה לנו את החוויה לעוד יותר בלתי נשכחת – אני תמיד אומרת שחלק בלתי נפרד מהיקב הוא הצוות, הוא לא פחות חשוב ובעיניי אחת הסיבות הגדולות לחזור אליו.

טעמנו בין היתר את הסוביניון בלאן (שאני נוטה לא לאהוב) אבל כאן היה מצוין, אהבתי במיוחד גם את הסירה אבל באופן לא מפתיע בתור חובבת יין אדום – הקלאסיקו של פלם בעיניי מנצח תמיד. ניתן לתאם הגעה ליקב ל-3 טעימות בעלות של 70 ש"ח לאדם.

יקב פלם הוא לחלוטין אחד היקבים שהכי בא לי לחזור אליהם, הייתה לי חוויה מדהימה החל מהאירוח האנושי והחם ועד היינות המדהימים שזכיתי לטעום חלקם בפעם הראשונה. פיסת איטליה קטנה במטה יהודה שלגמרי תיקח אתכם לחוויה בלתי נשכחת. ממליצה מכל הלב.

את הסיקור המלא והסיור ביקב פלם תוכלו לראות ממש כאן.

היקב כשר ולכן סגור בשבת
בימי שישי- 10:00-14:00
ראשון – חמישי – 10:00-15:00

הגעה ליקב הנה בתיאום מראש בלבד.

It's so nice to have you here!

sign up to the blog's newletter and get alerts on new posts and news! no spamming, only the good stuff